Moda damska

Ciepły sweter damski. Jak o niego dbać by długo służył?

rozmarzona kobieta w swetrze

Wyciągając sweter z szafy, po letnim sezonie, często zauważamy, że się zmechacił i stracił swój pierwotny kształt. Nie jest to miłe doświadczenie, szczególnie że swetry damskie nie należą do najtańszych. Jak zatem dbać o swetry damskie, aby służyły długie lata?

Odpowiednie przechowywanie

Swetry damskie powinno się przechowywać na płasko. Należy złożyć je w dużą, równą kostkę, unikając przygniatania dużą ilością odzieży. Nie powinno się wieszać ich na wieszaku, gdyż powoduje to nieestetyczne rozciągnięcia w okolicy ramion. Cienkie sweterki damskie są szczególnie podatne na takie zniekształcenia.

Pranie i suszenie

Swetry powinno się prać najrzadziej jak to możliwe. Niezależnie czy sweter wykonany jest z wełny, bawełny czy akrylu, piorąc go, zawsze powinniśmy się sugerować informacjami umieszczonymi na metce. Ciepły sweter damski wykonany z wełny, moheru lub kaszmiru należy prać ręcznie, w letniej wodzie. Najlepiej, jeżeli użyjemy w tym celu środków piorących przeznaczonych do delikatnych tkanin. Swetry trzeba prać osobno, aby elementy innej odzieży, posiadające zamki lub guziki, nie zaciągnęły włókien swetra. Lepszą alternatywą dla ich wirowania jest osuszanie swetrów ręcznikiem, a następnie suszenie na płasko. Gruby sweter damski, ze względu na swoją wagę, jest w tym wypadku szczególnie narażony na rozciągnięcie, jeżeli byłby suszony pionowo.

Noszenie swetra

Pod sweter powinno się zakładać bluzki, które zakrywają pachy, ponieważ antyperspirant znajdujący się w tej części ciała może uszkadzać i przebarwiać włókna tkaniny. Podczas zakładania odzieży wierzchniej, należy wybierać taką, która nie zmechaci jego delikatnych włókien. Nosząc pierścionki, bransoletki lub paski do spodni powinno się unikać zaciągania swetra ich wystającymi elementami.

Ciepłe swetry damskie to niezbędny element garderoby każdej kobiety. Można w nich chodzić nie tylko zimą, ale także wiosną i jesienią. Pasują do codziennych, jak i eleganckich stylizacji. Stosowanie powyższych rad dotyczących przechowywania, pielęgnacji i noszenia jest niezbędnym warunkiem do tego, aby ulubione swetry były w dobrej kondycji przez wiele sezonów.