Buty zimowe

Buty do snowboardu – wygoda i bezpieczeństwo na stoku

buty do snowboardu

Snowboard to sport zimowy, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród miłośników białego szaleństwa. Mimo że wymaga nabycia większej wprawy niż narciarstwo, nawet początkujący snowboardziści cenią go za możliwość aktywnego spędzenia wolnego czasu, niosącą z sobą wiele frajdy. Aby móc w pełni cieszyć się z dobrodziejstw tej dyscypliny, należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, który zagwarantuje bezpieczeństwo jazdy.

Buty snowboardowe – charakterystyka i dobór

Buty do snowboardu to obok deski najważniejszy element ekwipunku każdego snowboardzisty. Składają się z dwóch warstw: zewnętrznej, stanowiącej wodoodporną obudowę i wewnętrznej, czyli wkładki stabilizującej kostkę. Dobierając tego typu obuwie, należy przede wszystkim zadbać, o to by ich rozmiar by idealnie dopasowany do wymiaru stóp. Jeśli będą za małe, wymusi to na użytkowniku mimowolne ruchy palców. Natomiast w zbyt dużych butach kostka jest narażona na niekontrolowane przemieszczenia i otarcia. Obie te sytuacje odwracają uwagę od jazdy i mogą doprowadzić do wypadków, a u osób uczących się sportu nabycia złych nawyków.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy zakupie butów do snowboardu?

By poczuć się komfortowo w butach do snowboardu, poza rozmiarem należy skupić się na innych czynnikach tj.:

  • sposób wiązania np. system BOA, zwykłe sznurówki, a także szybki, jedno- lub dwustrefowy system wiązań,
  • technika jazdy – freestyle, freeride czy halfpipe,
  • twardość buta mierzoną w 10-stopniowej skali, w której 1 oznacza najbardziej miękkie modele.

Prawidłowy dobór butów dla snowboardzistów zależy również od doświadczenia, umiejętności i indywidualnych potrzeb sportowca.